7 мало відомих фактів про ендометріоз
Ендометріоз є складним захворюванням, і хоча його основні симптоми відомі ще з 70-х років минулого століття, існує багато менш відомих фактів про жінок, які живуть з цим станом.
1. Діагностика може тривати роками: це відбувається через “маскування” ендометріозу під інші патології. Біль і інші симптоми часто сприймаються як "нормальні" для менструацій або інших станів, таких як синдром подразненого кишківника. Крім того, можуть спостерігатися нетипові симптоми - біль у спині, ногах або навіть плечах, через вплив на нервові закінчення. Цим пояснюється й низький поріг больової чутливості.
2. Жінки з ендометріозом часто стикаються з недооцінкою їх болю: явище має назву "гендерне упередження в медицині". Біль жінок часто недооцінюється або списується на емоційні чинники.
3. Психологічний вплив: через хронічний біль жінки з ендометріозом мають психологічні проблеми, підвищену тривожність та депресію. Однак ці проблеми можуть залишатися недооціненими при лікуванні основної симптоматики.
4. Зв'язок з іншими автоімунними захворюваннями: при ендометріозі існує підвищений ризик розвитку системного червоного вовчаку, ревматоїдного артриту, неспецифічного виразкового коліту, автоімунного тиреоїдиту тощо.
5. Схильність до судинних порушень – ще один штрих до портрету ендометріозу. З роками пацієнтки страждають на атеросклероз та серцево-судинні захворювання.
6. Спортивні досягнення: жінки з ендометріозом мають характерний фенотип і попри труднощі фізіологічного характеру можуть досягати значних успіхів у спорті. Як приклад, світова зірка тенісу Габріела Сабатіні та Шеннон Міллер, олімпійська чемпіонка з гімнастики.
7. Соціальне життя: пацієнтки стикаються з певною соціальною ізоляцією через хронічний біль і втому. Це впливає на особисті стосунки, інтимне життя, планування вагітності, кар'єру та загальний добробут. І якщо українки зазвичай не розповідають на широкий загал про делікатні проблеми, то відомі американки охоче діляться досвідом життя з ендометріозом.
Лена Данем, американська акторка, сценаристка та режисерка, відома за серіалом Girls. Вона публічно розповіла про свою боротьбу з ендометріозом і навіть описала рішення зробити гістеректомію (видалення матки) через сильний хронічний біль.
Емма Бантон, колишня учасниця гурту Spice Girls. Вона розповідала про свій діагноз ендометріозу та труднощі із зачаттям, але врешті-решт їй вдалося стати матір'ю.
Падма Лакшмі, ведуча кулінарного шоу Top Chef, авторка кулінарних книг і акторка. Вона тривалий час страждала від ендометріозу та заснувала організацію Endometriosis Foundation of America, яка спрямована на підтримку досліджень та підвищення обізнаності про це захворювання.
Тіа Моури, американська акторка, відома за ролі у серіалах Sister, Sister та The Game. Вона розповіла про свою боротьбу з ендометріозом і як це захворювання вплинуло на її репродуктивне здоров'я та життя в цілому.
Серед українок про проблему свого часу розповідали Руслана Лижичко та Злата Огневіч
Ці жінки публічно говорять про власні труднощі, щоб підтримати інших пацієнток і допомогти підвищити обізнаність у суспільстві.
Також раджу переглянути документальний фільм BBC Endo:The Girls Who Live in Pain
Comments