top of page
Фото автораЛюбов Михайлишин

Хто вони, ксеноестрогени?

Ксеноестрогени пластику, пестицидів, парабенів косметики діють як ендокринні руйнівники, порушують роботу ендокринної системи, значно погіршують репродуктивне здоров’я.


Ви зустрічаєтеся з ними щодня, коли миєте голову, наносите крем на обличчя, п’єте воду з пластикової пляшки або каву з одноразового стакана.


Ксеноестрогени — це синтетичні або природні хімічні сполуки, які імітують дію естрогенів (жіночих статевих гормонів), викликаючи надлишкову стимуляцію тканин, які є чутливими до естрогену.


Назва “ксено-” означає “чужий”, тому ксеноестрогени є “чужими” для організму естрогенами, оскільки вони не виробляються природним шляхом в організмі жінки.



Джерела ксеноестрогенів


  • Пластики: полімери, такі як BPA (бісфенол А), використовуються в упаковках для харчових продуктів, пляшках та контейнерах.

  • Пестициди та гербіциди: багато агрохімікатів містять сполуки, які можуть діяти як ксеноестрогени.

  • Косметика: деякі парабени, що застосовуються як консерванти в кремах, лосьйонах, шампунях тощо, мають естрогеноподібні властивості.

  • Забруднення води: фармацевтичні речовини та хімікати, що потрапляють у воду, можуть мати естрогеноподібний ефект.



Ксеноестрогени діють як ендокринні руйнівники,порушують роботу ендокринної системи. Вони можуть взаємодіяти з естрогеновими рецепторами в клітинах і викликати гормональний збій.


Негативний вплив включає:


  • Порушення функції репродуктивної системи: впливна вироблення статевих гормонів, зниженняфертильності у чоловіків та жінок.

  • Ризик розвитку онкологічних захворювань: підвищення ризику раку грудей, яєчників, передміхурової залози.

  • Порушення розвитку у дітей: можливі вади розвитку статевих органів, проблеми з ендокринною системою.

  • Метаболічні порушення: підвищений ризик ожиріння, діабету.


Вплив на жіночу репродуктивну сферу


• Ксеноестрогени  підвищують рівень естрогенів в організмі або збільшувати їх дію, що стимулює ріст міом.

• Ксеноестрогени можуть посилювати проліферацію клітин ендометрію, створюючи умови для утворення поліпів.А також порушують нормальний цикл клітинної регенерації, що сприяє розвитку інших патологій ендометрію.

• Підвищений рівень естрогенів, спричинений дією ксеноестрогенів, може провокувати розвиток ендометріозу.

• Деякі типи кіст яєчників, особливо естрогенозалежні, можуть розвиватися через надмірну стимуляцію яєчників гормонами. Ксеноестрогени можуть підсилювати цей ефект, сприяючи утворенню кіст.

• Хронічна дія ксеноестрогенів на тканини стимулюєнадмірний ріст клітин та підвищує ризик раку молочних залоз,яєчників, шийки матки.


Механізм дії


Ксеноестрогени можуть зв’язуватися з естрогеновими рецепторами в клітинах, імітуючи дію природних естрогенів. Вони здатні порушувати нормальний цикл вироблення і розщеплення естрогенів в організмі, що призводить до гормонального дисбалансу. Це сприяє стимуляції аномальної проліферації тканин, викликаючи різні патологічні стани.


Через ці ризики важливо мінімізувати вплив ксеноестрогенів - уважно підходити до вибору харчових продуктів і засобів особистої гігієни, уникатипластику при зберіганні їжі.



Щоб потім не виникало питання “Чому я не можу завагітніти?”або “Звідки у мене ендометріоз?”

52 перегляди0 коментарів

Comentarios


bottom of page