Як вони впливають на фертильність?
Як поглибились наші знання щодо діагностики та лікування адноміозу та ендометріозу?
Keith Isaacson з Harvard Medical School вважає: ″Наше розуміння аденоміозу в 2024 прирівнюється до знань про ендометріоз на рівні 1970-их років″.
Ми завжди вважали, що це зовсім різні захворювання. А відтак підходи до ведення цих захворювань є різними.
На сьогоднішній день знаємо додатково, що через KRAS-мутацію в нормальних на перший погляд клітинах ендометрію змінюється їх поведінка. Ендометріальні клітини здатні проростати в мязовий шар матки – міометрій і провокувати аденоміоз.
А при проростанні клітин ендометрію у маткові труби або яєчники, очеревину, зрештою рости будь- де, окрім матки – ендометріоз.
KRAS-мутацію було діагностовано у 37 % жінок з аденоміозом. Тобто вона знайдена не тотально у всіхпацієнток. Мутація KRAS гену - це соматична мутація. Виникає безпосередньо в клітинах ендометрію, а не передається генетично.
Є ще теорії пошкодження і репарації тканин, теорія метаплазіі при аденоміозі.
Є теорія про те, що продукти метаболізму естрогенів є генотоксичними і роблять епітеліальні клітини схильними до мутацій. Планета Земля перенасичена продуктами хімічної промисловості, такими як фталати, бісфеноли (пластик) які мають естрогеноподібну дію. Помста одноразового пластику, або що ми недооцінюємо у побуті?
Знання про цю мутацію є дуже важливими. Це пояснює, чому у частини пацієнток немає лікувального ефекту від традиційної терапії прогестероном.
Сподіваємося, що у недалекому майбутньому на основі знань про ряд цих мутацій ми зможемо розробити специфічну таргетну терапію
З’ясувалося, що матка має доволі складну будову м’язових та нерових волокон і її функція характеризується присутністю певних скорочень, а саме:
Цервікофундальні ( ретроградні ) – домінують у першу фазу циклу і забезпечують просування сперматозоїда з низу вгору, в напрямку до яйцеклітини.
Фундоцервікальні ( антеградні ) – домінують в другу фазу циклу та допомагають ембріону потрапити в матку і попереджають розвиток трубної вагітності.
При аденоміозі змінюється частота, швидкість та амплітуда цих скорочень. Вони стають хаотичними та непослідовними, що порушує як транспортування сперматозоїда, так і яйцеклітини.
В 2016 році я розпочала дослідження щодо характеру та частоти цих скорочень при різних патологічних станах. Презентувала ці дані двічі - на УАРМі 2017 та 2019 років.
В останні роки цій темі присвячено ряд нових публікацій. Тематика не втрачає своєї актуальності.
Ми навчимося аналізувати роботу матки, подібно до того, як навчилися аналізувати скорочення серця на основі електрокардіограми, регулювати та оптимізувати ці скорочення. Впевнена , що прийде час ірепродуктологи робитимуть електроутерограму і фіксуватимуть маткові скорочення для розуміння функціонування матки та покращення її роботи.
Аденоміоз та ендометріоз: чи є у цих захворювань спільні точки дотику?
Comments